نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

 بزرگترين تصويري كه تاكنون از ماه انتشار شده است نيم گيگا بايت حجم دارد.ما اين تصوير را بدون كوچك كردن اندازه اش كم حجم كرديم تاشما هم باديدن زيبايي هاي جزئيات ماه لذت ببريد.

 

 

لينك دانلود

  1340961580_2012-06-29-01-41-57-.png


:: موضوعات مرتبط: گالري عكس , ,
:: برچسب‌ها: ماه ,
:: بازدید از این مطلب : 701
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 9 تير 1391 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

   منضره آسمان در :

ساعت 23 يكم تير

ساعت 22 پانزهم تير

ساعت 21 سي و يكم تير

 

روش استفاده از نقشه:

ساعت ها وتاريخ هاي روبه روي نقشه زمان هايي را نشان مي دهند كه نقشه با صفحه آسمان منطبق است سعي كنيد صورت هاي فلكي را از نزديك افق جنوبي تا وسط نقشه بيابيد براي يافتن صورت هاي فلكي در افق شمالي رو به شمال بايستيد .نقشه را طوري بچرخانيد كه شمال در پايين قرار گيرد .

 

لينك دانلود

   nagshe kol.png :: موضوعات مرتبط: نقشه آسمان , ,
:: بازدید از این مطلب : 1030
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 1 تير 1391 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

 

 

 :: موضوعات مرتبط: گالري عكس , ,
:: بازدید از این مطلب : 648
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 تير 1391 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

 

 

27 خرداد 1391
در جديدترين ماموريت فضايي ناسا، تلسكوپ فضايي پرتو ايكس ناسا، موسوم به نوستار (NuStar) به فضا پرتاب شد.
 
 
تلسكوپ فضايي پرتو ايكس ناسا به فضا پرتاب شد

 

پس از 20 سال برنامه‌ريزي، تلسكوپ پرتو ايكس ناسا با موفقيت به فضا پرتاب شد.

در جديدترين ماموريت فضايي ناسا، در شامگاه چهارشنبه 24 تير به وقت ايران، تلسكوپ پرتو ايكس ناسا، موسوم به نوستار  (NuStarNuclear Spectroscopic Telescope Array_) از پايگاه هوايي كواجالين جزاير مارشال در اقيانوس آرام، به فضا پرتاب شد.

 اين تلسكوپ كه مجهز به حسگرهاي قدرتمند پرتو ايكس است، قرار است با تصوير برداري در طول موج پرتو ايكس، به جست‌وجو و یافتن بقاياي ابرنواخترها و همچنين مطالعه و بررسي نحوه تشكيل سياه‌چاله‌ها و ماهيت اسرارآميز آنها بپردازد.

به گفته فیونا هریسون محقق اصلی مأموریت نوستار در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، نوستار نخستين تلسكوپي است كه در محدوده طول موج پرتو ايكس انرژي بالا تمركز مي‌كند و در نتيجه مي‌توانيم با پيدا كردن گرم‌ترين، متراكم‌ترين و پرانرژي‌ترين نقاط عالم، سياه‌چاله‌ها و انفجارهاي نواختري را مورد مطالعه قرار دهيم. وي همچنين با اشاره‌ به اينكه نوستار حساسيت بسيار زيادي در طول موج‌هاي كوتاه پرتو ايكس دارد، افزود: تصاویری که نوستار مي‌گيرد، 10 برابر واضح‌تر از تصاوير اشعه ایکس تلسكوپ چاندرا است.

نوستار كه قرار بود اسفند پرتاب شود، به دليل بروز مشكل در نرم‌افزار سامانه پرتاب، اجراي ماموريت آن سه ماه به تعويق افتاد. 

 برخلاف ساير ماموريت‌هاي فضايي ناسا كه به طور مستقيم با موشك به فضا پرتاب مي‌شدند، اين بار مراحل حمل و پرتاب نوستار به شكلي متفاوت و از طريق هواپيما و راكت‌هاي هوايي انجام شد. دليل اين كار صرفه‌جويي در هزينه‌ها  و مصرف كمتر سوخت توسط راكت‌ها اعلام شده‌ است.

براي پرتاب نوستار به فضا، ابتدا راکت پکاسوز ایکس ال را كه در درون آن تلسكوپ نوستار قرار داشت، به هواپیمای استارگیزر متصل كردند و هواپيما با برخاستن از باند فرودگاه و پرواز در ارتفاع حدود 12 هزار متري از سطح زمين، راكت پكاسوز را پنج ثانیه قبل از مرحله اصلي پرتاب راكت، از هواپیما جدا كردند. هم‌زمان با سقوط  آزاد راكت در آسمان، موتورهاي راكت روشن‌ و برخلاف جهت سقوط خود، به سوي فضا پرتاب شد. در حدود 12 دقيقه بعد، نوستار با جدا شدن از راكت حامل خود،‌ در مدار اصلي و در ارتفاع 600 كيلومتري كه اصطلاحا به آن مدار پایین زمینی استوایی گفته مي‌شود، قرار گرفت.

هواپيماي استارگيزر به همراه راكت پيكاسوز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طبق برنامه ريزي‌ها، در طي یک هفته پس از پرتاب، مهندسین با كنترل و ارسال فرامين از مركز زميني، اقدام به باز کردن بازوی متحرک 10 متری نوستار کرده و  با اصلاح مداري و راه‌اندازي كامل تلسكوپ، پس از سه هفته، تلسکوپ به بهره‌برداري كامل مي‌رسد.

 

تلسكوپ فضايي نوستار كه با سوخت هسته‌اي كار مي‌كند، بوسیله موسسه فن آوری کالیفرنیا هدایت و بوسیله آزمایشگاه پیشرانش ناسا در پاسادنا و بخش مدیریتی ماموریت‌های علمی ناسا در واشنگتن، مدیریت مي‌شود.:: موضوعات مرتبط: اخبار نجومي , ,
:: بازدید از این مطلب : 646
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 تير 1391 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

 رخگرد(ليبراسيون) 
دوره ي گردش ماه به دور زمين با دوره ي گردش ماه به دور خودش برابر است. در نتيجه ما هميشه يک طرف ماه، يعني 50 درصد سطح آن ، را مي بينيم .اما اين گفته دقيق نيست بلکه يک ناظر زميني دريک دوره ي ماه قمري مي تواند حداکثر حدود 59 درصد از سطح ماه را ببيندو در واقع فقط حدود 41درصد از سطح ماه تحت هيچ شرايط از روي زمين رويت نخواهد شد. هر چند که در هر زمان فقط نيمي ازسطح ماه روبه ما است. به طور کلي به تغييرات سطح قابل مشاهده ي ماه رخگرد گفته مي شود.پديده ي رخگرد به سه دسته طبقه بندي مي شود.رخگرد طولي و رخگرد عرضي و رخگرد روزانه . 

 

 رخگرد طولي 
مدارماه به دور زمين بيضي شکل است. بنابراين فاصله ي ما از زمين ثابت نيست و گاهي به آن نزديک وگاهي از آن دور مي شود. براساس قانون دوم کپلر هرگاه ماه به زمين نزديک تر شود، سرعت حرکت مداري آن بيشتر و هرگاه از آن دور شود سرعت حرکت مداري آن کمتر مي شود.پس مي توان نتيجه گرفت که سرعت حرکت مداري ماه به دور زمين نيز ثابت نيست. در واقع سرعت ماه در اطراف اوج، کمتر ودر اطراف حضيض ، بيشتر از ميانگين سرعت مداري است . اما سرعت چرخش ماه به دور خود ثابت است. 
هر چند که دوره تناوب حرکت وضعي و مداري ماه يکسان است اما اين تفاوت سرعت در حرکت انتقالي ماه با حرکت وضعي اش باعث جلو افتادن يا عقب ماندن سطح روبه زمين ماه مي شود که نتيجه ي آن گردش چهره ي ماه به چپ يا راست است. پس در مواقعي مي توانيم بخش هايي از شرق يا غرب ماه را ببينيم که قبلا ديده نمي شد.بيشترين مقدار اين تغيير حدود 7/9 درجه است. 

رخگرد عرضي 

اين نوع رخگرد به علت تمايل محور چرخش کره ي ماه با صفحه ي دايره البروج به وجود مي آيد .مقدار اين تمايل محوري حداکثر حدود 6/6 درجه است که از مجموع تمايل مداري ماه با دايره البروج (حدود 5/1 درجه )وتمايل محور چرخش ماه نسبت به مدارحرکتي اش(حدود 1/5 درجه ) به دست مي آيد. رخگرد عرضي موجب مي شود که ناظر زمين اندکي فراتر ازقطب شمال و اندکي پايين تر از قطب جنوب ماه را ، که درحالت عادي قابل رويت نيستند، مشاهده کند به بيان ساده ، براثر اين نوع رخگرد، ماه به سمت بالا يا پايين نوسان مي کند. 

رخگرد روزانه 

اين نوع رخگرد در اثر موقعيت ناظر در کره ي زمين به وجود مي آيد. پس از گذشت 12 ساعت (نصف شبانه روز) شخصي که روي استوا است، به اندازه ي قطرزمين در فضا جابه جا مي شود. اين جا به جايي سبب مي شود که مکان ناظرنسبت به ماه تغييرکند.واين شخص مناطق ديگري از سطح ماه را ببيند. البته مقدار اين نوع رخگرد حداکثر 1درجه است. اين مقدار به حدي کم است که تشخيص آن به سختي ميسر است. 
تغييررخگرد موجب مي شود که عوارض ماه در هلال هاي مختلف تغيير کند ودر نتيجه رصد گر براي هلال هايي با جدايي زاويه اي يکسان طول کمال متفاوتي را مشاهده کند گاهي اوقات رخگرد به صورتي خواهد بود که کوه هاي مرتفع در لبه ي ماه قرار مي گيرند ودر نتيجه سايه ي بلند عوارض ماه موجب مي شود که هلال باريک ماه به صورت ناپيوسته ديده شود.

 :: موضوعات مرتبط: مقاله هاي نجومي , ,
:: بازدید از این مطلب : 1784
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
تاریخ انتشار : دو شنبه 5 تير 1391 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سهند كريم خاني

 

28 خرداد 1391
با پرتاب فضاپيماي شنزو-9 به فضا، نخستين زن فضانورد چين به همراه دو فضانورد مرد چيني، به فضا رفتند.
 

  

نخستين زن فضانورد چين به فضا رفت

با پرتاب فضاپيماي شنزو - 9 به فضا، نخستين زن فضانورد چيني به همراه دو فضانورد مرد چيني، به فضا رفتند.

بعدازظهر شنبه 27 خرداد و در ساعت 17:07 به وقت ايران، فضاپيماي شنزو - 9 به همراه موشك ماهواره‌بر لانگ مارچ 2اف، از صحراي «گبي» در شمال غربي چين، زمين را به سوي ايستگاه فضايي چين موسوم به تيانگونگ-1 ترك كرد. در اين ماموريت فضايي، براي نخستين بار يك فضانورد چيني به فضا رفت تا كشور چين سومين كشوري باشد كه پس از آمريكا و روسيه، به طور مستقل فضانورد زن به فضا مي‌فرستد.

ليو يانگ 34 ساله، افسر ارتش آزادي بخش خلق چين است كه پس از دو سال گذراندن دوره‌هاي آموزشي فضانوردي، توانست نام خود را به عنوان نخستين فضانورد چين جاودانه كند.

علاوه بر اعزام فضانوردان، از ديگر ويژگي مهم اين ماموريت فضايي، پهلو گرفتن فضاپيماي شنزو-9 به ايستگاه فضايي تيانگونگ-1 است كه در حال حاضر ايستگاه فضايي موقت چين محسوب مي‌شود. با انجام اين ماموريت، كشور چين نيز سومين كشوري است كه ايستگاه فضايي مخصوص به خود را در فضا دارد و مي‌تواند فضانوردان خود را به ايستگاه فضايي مخصوص به خود، ببرد.

«وو پینگ»، سخنگوی برنامه فضایی چین روز جمعه در یک کنفرانس خبری در «جوکوان» گفت: در این مأموریت، فن‌آوری پهلوگیری دستی برای اولین بار آزمایش مي‌شود و فن‌آوری پهلوگیری خودکار را نيز مورد آزمایش بیشتر قرار می‌دهد. ما همچنين به طور كامل بررسی می‌کنیم که آیا «تیان گونگ-1» می‌تواند نیازهای فضانوردان در کارکردها و فن‌آوری مدیریت ايستگاه فضايي را برآورده سازد؟ به گفته وي، این اولین اقدام چين براي فرستادن وسایل و خدمه از زمین به ايستگاه فضایی است.

 
شنزو - 9 در كنار تيانگونگ - 1

 

 

 

 

قرار است در اين ماموريت 10 روزه، فضانوردان در تيانگونگ-1 به‌سر ببرند تا برخي آزمايش‌هاي علمي و پزشكي و سیستم حفظ حیات در آزمايشگاه را آزمایش کنند.

ايستگاه فضايي تيانگونگ-1 كه در سال 2011 به فضا پرتاب شد، قرار است تا سال 2020 تكميل و به ايستگاه دائمي چين در فضا تبديل شود. پيش از اين ماموريت، كشور چين توانسته بود نخستين فضانورد چيني را در سال 2003 به فضا بفرستد و پس از آن نيز در سال‌هاي 2005 و 2008، پنج فضانورد ديگر را به فضا فرستاد كه شامل اولين پياده‌روي فضايي نيز ميشد.

  

                                                            
:: موضوعات مرتبط: اخبار نجومي , ,
:: بازدید از این مطلب : 615
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 4 تير 1391 | نظرات ()